Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator

A családállítás története

Bert Hellinger egy dél-afrikai alapítványi iskola szerzetes tanáraként figyelte meg azt, hogy milyen sok derűvel élik mindennapjaikat az afrikai emberek, annak ellenére, hogy törzsi háborúk, éhínségek, járványok sokkal gyakrabban okoznak számukra fájdalmas veszteségeket, mint a mostanában mindig búskomor európai emberek számára. Tanúja lehetett a törzsi szertartásoknak, ahol az ősök szellemével, a saját sors nehézségeivel, az élő családtagokkal való megbékélést elősegítő rituálékat látott.

Felhagyva a szerzetesi élettel visszatért Európába, ahol tanulmányokba kezdett, hogy nyomára bukkanjon a mi kultúránkban is a hasonló eljárásoknak és az európai embernek is utat mutathasson a megbékélés felé. Jung-i analízist, Erik Berne-től Tranzakció Analízist, Janovtól az Őskiáltás módszerét, Milton H. Ericksontól hipnózist és a testtartásokban megmutatkozó érzelmek pontos elemzését, Böszörményi-Nagy Ivántól családterápiát tanult.  Mindezen módszerek együttes alkalmazása vezetett a családállítás módszeréhez.

Módszerét - sok tanítványától eltérően- nem szabadalmaztatta.

Óva int tehát megfigyeléseinek, az általa leírt törvényszerűségeknek a dogmatikus alkalmazásától. Mindannyiunkat "az itt -és -most" felefedezésének kalandjára hív, hátra hagyva előzetes elképzeléseinket, véleményeinket.  Úgy véli, senki sem jogosult megítélni mások tapasztalatát, így azt sem, ki művelheti, ki nem a családállítást. Így fordulhat elő, hogy nagyon sok, különböző képzettségű, érdeklődésű ember fordul szerte a világon a családállítás felé, akár vezetőként, akár csoporttagként. 


A családállítás lényege

A SZERETET RENDJE

Bert Hellinger pszichoterapeuta számára hosszas vizsgálódás után tűnt fel, hogy a család működésében egy rejtett, mélyebb erő is megfigyelhető. Egy erő, melynek létére a családtagok nem tudatosak, de amelynek milyensége alapvetően meghatározza a családtagok sorsát, döntéseit. A család tagjai, mintha egy közös családlélekből építkeznének, s ha bármi megbillenti a családlélek egyensúlyát egy adott korban, a későbbi generációkban mindig lesz valaki, aki akár az élete árán is a családlélek egyensúlyának helyreállítására törekszik. A családlélek, mint bármely más erőtér nem bontható részekre, de hatását a vizsgálódások kezdete előtt is észlelni lehetett.

Mi okozhatja a családlélek egyensúlyának elbillenését?

- Ha kirekesztenek valakit, aki a családhoz tartozik.

Fontos mindenkit elismerni, sorsával együtt, aki a család vérszerinti tagja, bármit is tett. Tisztelet illeti mindazon előző partnereket, akiknek lemondása révén létrejöhetett a család jelenlegi formája. Idetartozó és megemlékezésre tart igényt minden olyan személy, akinek - anyagi vagy élet - áldozata révén valamely ősünk előnyre tett szert. A családlélek magába tartozónak él meg minden olyan személyt, aki valamely családtagunkkal tettes- áldozat kapcsolatot létesített.

- Ha a hely törvényét nem tartják tiszteletben.

Minden rendszerben az a nagy - kortól függetlenül-, aki előbb érkezett oda. A nagy lehetősége, hogy adjon, amit tud, vagy amit gondol. A később érkezett lehetősége az elfogadás: elfogadni, amit kapott és kezdeni vele valami jót a saját szándékai szerint. Ha a kicsi követelőzik vagy elutasítja, amit kapott ő és az utána következők is energia hiányban szenvednek egész addig, míg újra helyre nem áll a rend. Ezt a törvényt sérti az is, ha a gyermek meg akarja menteni a szüleit, vagy valamilyen tettüket - a mélyben valójában bírálva- jóvá akarja tenni.

- Ha az egyenrangú felek között az adok - kapok egyensúlya tartósan megbillen

Egyenrangú felek - pl. házastársak, barátok- között nagyon fontos, hogy mindig a kevesebbet adni tudó határozza meg a kapcsolat energia forgalmát. Ha a másik fél ettől eltekint, és sokkal többet ad, megterheli, adósságspirálba kergeti a másik felet, így annak egy idő után nem lesz lehetősége maradni, hanem becsapja maga mögött az ajtót.


A csoportos családállítás menete

Maga a folyamat már akkor elkezdődik, amikor a csoport elkezd szerveződni. A bejelentkezők elkezdenek töprengeni a problémáikról, ami időszakosan a tünetek fölerősödéséhez vezethet, de arra is sor került már, hogy a gondok eltűnni látszottak.

Amikor mindenki megérkezik, és elfoglalja a helyét,  beszélek a módszerről, a módszer megalkotójáról, majd az első Témahozó kiül mellém és röviden ismerteti, hogy mi az a téma, ami elhozta őt a csoportos családállításra. Ha már konkrét megoldása is van a problémájára, akkor sajnos nem ez az a módszer, ami segíthet, hiszen itt abszolút át kell magunkat adni egy felsőbb rendező erőnek, anélkül, hogy a saját elképzeléseinket belevinnénk a megoldásba.

A rövid beszélgetés után kirajzolódik, kik vagy milyen erők lényegesek a mostani probléma szempontjából. Egy megkéréssel kiválasztjuk az őket képviselő személyeket a csoporttagok közül.

Ezt követően a képviselők belső intuicióikat, testi érzéseiket követve lassan mozogni kezdenek a térben és különféle érzéseket fogalmaznak meg. Ezeket követve jutunk el az oldódás pillanatáig, a könnyebbség érzéséig.

Az állítás utáni bővebb kibeszélést, a téma szétbeszélését nem javaslom 21 napig. Ez a lélek rendeződésének ideje, illetve az az idő, amíg a tudatalattiból a tudatosba kerül az információ. Minél kevésbé formáljuk szavakká a történéseket, annál több marad az energiából az átalakulás létrehozására.

A nap folyamán sokat sírunk, nevetünk és egy bensőséges közösségé alakulunk. Legfontosabb a szándék mentesség, az ítélkezés mentesség. Az történik, aminek történnie kell. Nem több, nem kevesebb!

A folyamatodnak a családállítás az eleje. A kezdete.  A következő időszakban előfordulhat érzékenység, esetleg a tünetek felerősödése is, de ez természetes jelenségnek számít. Később azonban elrendeződnek az energiák, kialakul az új egyensúly. Épp ezért nem javaslom a havi egy alkalomnál gyakoribb állítást.

Témahozó/állító: Aki egy konkrét problémával érkezik, és szeretné megtalálni az elakadás, blokk okát, és kioldani azt.

Gyere Témahozóként/állítóként

  • ha szeretnél rálátni a családrendszeredben működő dinamikára, szeretnéd ha harmónia lenne a rendszerben
  • vagy ha vannak párkapcsolati nehézségeid
  • vagy munkahelyi, anyagi problémáid
  • vagy önértékelési gondjaid
  • vagy visszatérő betegségtüneteid
  • vagy gyakori baleseteid
  • a családban előforduló, ismétlődő viselkedésminták, történések
  • vagy egyszerűen csak gyengének, erőtlennek érzed magad vagy úgy érzed, hogy nem a saját életedet éled, nem vagy a helyeden... stb

Segítői szerep:

Az elsődleges ok, amiért jó segítőnek lenni, az, hogy többnyire „egészen véletlenül” olyan szerepekbe kerülsz, amelyek fontos üzeneteket hordoznak számodra. Megértések, „aha” élmények születnek, amelyek arra hivatottak, hogy a saját életedet is jobbá tegyék.

Ily módon a segítői szerep személyes fejlődésed és az önismereti utad kitűnő eszköze is. Minden alkalommal tanulsz valamit magadról.  A szerepeket magadra öltve nem csak támogatod egy társad fejlődését, hanem a saját könnyebbségeden is dolgozol. Elfogadóbb és empatikusabb leszel.

A sokféle sorssal való találkozás segít tágasabban látni, megértőbbé válni. Növekszik bennünk az együttérzés, előítélet és ítélkezés mentesebbé válunk.

"A valóság azzal gyógyít, hogy kiderül!"

Bert Hellinger


Egyéni családállítás

A családállítás egyénileg is eredményesen végezhető. Az egyéni családállítás a családállításnak olyan formája, amellyel lehetőség van egy-egy probléma mélyben meghúzódó okainak felismerésére anélkül, hogy csoportban való részvételre lenne szükség. Bár a csoportos családállítás a klasszikus módszer, azonban vannak esetek, amikor az egyéni állítás megfelelőbbnek tűnik.

Az egyéni családállítást azoknak javaslom, akik egy csoport előtt nem szívesen osztják meg a problémájukat. Az a tapasztalatom, hogy az egyéni családállítás is hasonló hatású, mint a csoportos, és, hogy sokan az egyéni családállításból bátorságot gyűjtve, előbb -utóbb a csoportos családállításon is megjelennek, először segítőként, később pedig állítóként.

Az egyéni állítás során fedetten dolgozunk és papírlapokat használunk, amelyek családtagokat, egyéb személyeket, érzéseket, fogalmakat jelenítenek meg. A papírlapokat a kliens helyezi el a földön, de én állok minden szerepbe. Az egyéni családállítást az édesanyám, Lévai Borbála vezeti. A végén az oldást pedig közösen csináljuk meg hárman.

Az állítás időtartama 75-90 perc.

A családállítás szépsége abban rejlik, hogy nem csupán a tünetek kezelésére, hanem a fájdalmunk kiváltó okának a gyógyítására is képessé válunk általa. Amint fény derül egy dinamikára, megtörhetjük a mintákat, és leválaszthatjuk magunkról a generációkon átívelő traumákat.

Bert Hellinger családállító módszere hatékony segítség lehet:

  • nehéz élethelyzetekben, döntéshelyzetben
  • ismétlődő,- krónikus betegségek okainak feltárása, a gyógyulási folyamat segítése
  • testsúly problémáknál, étkezési zavaroknál
  • alvászavarok, stressz, szorongás
  • depresszió
  • függőségek
  • szülő-gyermek kapcsolati nehézségek akár felnőttkorban is
  • felnőttkorban is fájó gyermekkori sérülések, hiányok
  • párkapcsolati problémák
  • ismeretlen eredetű meddőség esetén
  • traumatikus gyermekszületés
  • gyász feldolgozása
  • munkahelyi vagy iskolai feladatok, problémák,- feszültségek oldása
  • családi sorsok,- családok több generáción keresztül ismétlődő élethelyzetei
  • a pénzhez, anyagiakhoz való viszony rendezése

"Az ember legjobb gyógyszere az ember maga."

Paracelsus